مرکز تحقیقات علوم بهداشتی با هدف پژوهش و تحقیق در حیطه های گوناگون علوم بهداشتی تأسیس شده است. نظر به اینکه دانشکده بهداشت مسئولیت پذیرش و تربیت دانشجو در مقاطع مختلف رشته های علوم بهداشتی را بر عهده دارد، در این دانشکده مستقر شده تا اساتید و دانشجویان رشته های مختلف بتوانند طرح های تحقیقاتی خود را بطور مشترک با این مرکز به انجام برسانند.

 

 

Feature Slides

جلسه دفاع از عنوان پایان نامه سرکار خانم افسانه احمدی دانشجوی دکترای پژوهشی مرکز تحقیقات علوم بهداشتی1395-11-27

جلسه دفاع از عنوان پایان نامه سرکار خانم افسانه احمدی دانشجوی دکترای پژوهشی مرکز تحقیقات علوم بهداشتی با عنوان " بررسی تاثیر نوشیدنی وی غنی شده با ویتامین C و منیزیوم بر وضعیت تغذیه، کیفیت زندگی، قدرت ماهیچه ای، استرس اکسیداتیو، التهاب و وضعیت تنفس در بیماران مبتلا به بیماری های انسدادی مزمن ریه" در تاریخ 5/11/95 با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان مرکز تحقیقات علوم بهداشتی و دانشکده تغذیه و علوم غذایی برگزار گردید.

در مورد موضوع این پایان نامه سرکار خانم احمدی بیان داشتند که بر اساس برآورد سازمان بهداشت جهانی امروزه 210 میلیون نفر به بیماری انسدادی مزمن ریوی به فرم متوسط تا شدید مبتلا هستند. برآوردها نشان میدهد که تا سال 2020 این بیماری سومین علت مرگ  در سراسر جهان را به خود اختصاص خواهد داد. از آنجا که کاهش وزن و ضعف ماهیچه ها همراه با این بیماری شایع می باشد و این کاهش وزن و توده بدون چربی به عنوان یک عامل خطر مستقل برای مرگ در این افراد محسوب می شود و از طرف دیگر استرس اکسیداتیو و التهاب همراه با کاهش بعضی از مواد مغذی در بروز سوءتغذیه این بیماران دخیل است، بنابراین تهیه یک ماده غذایی مشتمل بر پروتئین وی همراه با یک آنتی اکسیدان قوی مانند ویتامین C و ماده مغذی مانند منیزیوم که در بهبود آنابولیسم ماهیچه و وضعیت تغذیه بیماران موثر می باشد شاید بتواند تاثیرات مفیدی بر روی وضعیت تغذیه و کیفیت زندگی این بیماران داشته باشد. به همین منظور این مطالعه طراحی شده است.